Skip to content Skip to footer

“Lõputu rahu”

“Lõputu rahu”

“Lõputu rahu”
Tartu Üliõpilasteater

Tõlkija Laura Talvet
Lavastaja, muusikaline kujundaja Joonas Vatter
Kunstnik Heili Helene Rungi
Valguskunstnik Enor Niinemägi
Osades Getter Dolgošev, Anel Neumann, Henrik Lainvoo, Peeter Piiri, Toomas Krips

Lavastus “Lõputu rahu” tuleb taas.
Mullu 2. detsembril Tartu Üliõpilasteatris esietendunud lavateost mängitakse sel sügisel taas vaid loetud kordi.
“Lõputu rahu” on hispaania nüüdisaegse draamakirjanduse ühe olulisima autori Juan Mayorga esimene näidend, mis Eestis lavalaudadele jõudnud. Ühtlasi on tegu lavastaja Joonas Vatteri debüütlavastusega.
Lavastus seab vaataja ette allegoorilise peegelpildi meie maailmast, siin ja praegu, 2023. Loo keskmes on kolm koera, kes kandideerivad terrorismi vastu võitlevasse üksusesse K7. Nad on viimased kolm finalisti. Algab nende lõppeksam ja vaid üks osutub valituks. John-John, mitme erineva tõukoera ristand, on suure osa elust treeninud end selleks hetkeks ning soovib truu alluvana kaitsta ühiskonda. Segavereline rotveiler Odin tahab teha koerana kõrgelennulist karjääri ja ootab K7-lt tulusat tehingut. Saksa lambakoer Immanuel eristub teistest. Tal pole John-Johni jõudu ega Odini haistmismeelt. Oma endise perenaisega on Immanuel ülikoolis kaasas käinud ja filosoofialoenguid kuulanud. Ta soovib küll anda oma panuse rahumeelse maailma eest, kuid kõhkleb – kas võidelda vägivalla vastu vägivallaga.
“Lõputu rahu” on lugu sõjast ja rahust. Lugu inimese õigustest ja kohustustest teiste inimelude ees. Lugu valikutest, mis meil on. Kuivõrd vältimatu on vägivald maailmas, kus meid rünnatakse ja süütud elud seatakse ohtu? Kas vabadust ja rahu saab endile tapmisega välja võidelda? Missugust hinda maksame selle võitlusega oma südametes?
Juan Mayorga näidendi pealkiri viitab Immanuel Kanti 1795. aastal avaldatud esseele “Igavese rahu poole”. Autor on öelnud, et lähtus 2009. aastal näidendit kirjutades sellest, kuidas kõlavad Kanti ideed praeguses ajas, mil terrorismioht viib meid keerulistesse moraalsetesse debattidesse. Tänasel päeval omandab mõiste “terrorism” Tartu Üliõpilasteatri lavastuses hoopis teistsuguse, laiema tähenduse, kui see oli aastal 2009.

” “Lõputu rahu” ei ole lihtne vaatamine, sest taustaks käib see, mis algas veebruaris 2022 Ukrainas. /…/ Magusvalusalt saab öelda, et pole paremat aega “Lõputu rahu” lavaletoomiseks kui praegu. Teatri üks eesmärke ongi ju panna publikut mõtlema ja analüüsima enda ümber toimuvat. Miks me teeme seda, mida teeme? Mis on meie tegude head ja vead? /…/ “Lõputu rahu” on õnnestunud debüütlavastus. See on trupile paras pähkel, mida läbi hammustada. Paras puremine on see ka vaatajale. Aga vajalik puremine.”
Marite H. Butkaite, teatrikriitik / Tartu Postimees 6.12.22

“See lavastus on jube oluline nende jaoks, kes soovivad mõelda ning eriti oluline neile, kes tahavad mõelda enamat kui lihtsalt see, kui palju leib praegu maksab.”
Katrin Saukas, näitleja / esietendusejärgsed mõtted 12.12.22

Etendus on ühes vaatuses ning kestab 1 tund ja 45 minutit.
NB! Etenduses kõlavad paugud ja vali muusika.

ETENDUSED SÜGISEL 2023
30. september – https://fb.me/e/4ylpyAF8a
1. oktoober, 6. oktoober, 7. oktoober
kell 19:00 Tartu Üliõpilasmajas (Kalevi 24)

Piletid: FIENTAST
https://fienta.com/s/tartu-uliopilasteater-loputu-rahu
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Tartu Üliõpilasmaja, Barclay hotell

Kuupäev

01 okt. 2023

Kell

19:00 - 20:45

Sündmuse tüüp

Etendus

Asukoht

Tartu Üliõpilasmaja
Kalevi 24, Tartu

Laval

Tartu Üliõpilasteater
Koduleht
https://www.yliopilasteater.ee/