Skip to content Skip to footer

BaltiRamp

Alates 1998. a. kuuluvad Läti, Leedu ja Eesti Harrastusteatrite Liidud Põhja-Euroopa Amatöörteatrite Allianssi (North European Amateur Theatre Alliance NEATA), mis on Ülemaailmse Harrastusteatrite Liidu (IATA/AITA) regionaalne alaliit. Alaliidu eesmärk on luua sidemeid ja arendada koostööprojekte regiooni liikmete vahel. Üle aasta toimub regionaalne harrastusteatrite festival, mis toob kokku teatrid, et vahetada kogemusi ja õppida üksteiselt.

2007. a. toimus Riias Eesti, Läti ja Leedu harrastusteatrite liitude esindajate kokkusaamine. Kokkusaamisel tehti ülevaade kolme riigi harrastusteatrite olukorrast ning sellel viibisid ka nende riikide Kultuuriministeeriumite või Rahvakultuuri Keskuste esindajad. Peamine eesmärk oli taasalustada koostööd. Järgmine kohtumine toimus Eesti Harrastusteatrite Liidu korraldatud rahvusvahelisel konverentsil 2008. a. Otepääl, millest võttis osa 79 teatriharrastajat Eestist, Lätist ja Leedust. Konverentsil kuulutati välja ametlikult Balti riikide teatrifestivali BaltiRamp toimumise järjekord ja ülesehitus (Festival toob kokku igast riigist 2 lavastust, kokku 6 lavastust. Lavastused valivad riikide Harrastusteatrite Liidud.)

 

Teatrifestival BaltiRamp:

 1. Arendab harrastusteatrite lavastajate ja näitlejate loovvõimeid.
 2. Mitmekesistab ja avardab harrastusteatrite väljundeid.
 3. Annab võimaluse Baltikumi ja Põhjamaade teatriharrastajatele oma kogemusi tutvustada, ühiseid eesmärke välja selgitada ja uusi koostöövõimalusi otsida.
 4. Annab võimaluse tutvuda erinevate rahvuste kultuuride ja teatrikunsti saavutustega.

 

 • I Baltiramp toimus 2009. a. Birštonases, Leedus.
 • II  BaltiRamp toimus 2010. a. Palamusel, Eestis.
 • III BaltiRamp toimus 2011. a. Jelgavas, Lätis.
  Kolmanda festivali raames toimus kolme riigi harrastusteatrite liitude juhatuste ja harrastusteatrite lavastajate kohtumine, mille käigus otsustati 2012. aasta jooksul hinnata uuesti harrastusteatri kui valdkonna arengut riigis ja tulemustest lähtuvalt teha ettepanekud, millised on vajadused ja võimalused koostööks kolme riigi vahel.
  2012. aastal kohtusid kolme riigi harrastusteatrite delegatsioonid Leedus Jonavas ning see kohtumine lõppes ühise pöördumise koostamisega kolme riigi kultuuriministeeriumitele. Kohtumisel koostati uus tegevuskava aastani 2017 ning otsustati, et teatrifestival “BaltiRamp” toimub üle aasta.
 • IV teatrifestival „BaltiRamp“ toimus 2013. a. Brištonases, Leedus.
 • V festival “BaltiRamp” toimus 2015. a. Kuressaares, Eestis. 2015. aastal oli festivali teemaks oli omadramaturgia, festivalil esitati ainult Eesti, Läti ja Leedu autorite loomingut. Leedu ja Läti harrastusteatrid valisid Eesti autoritest esitamiseks Jaan Tätte loomingu.
 • VI festival “BaltiRamp” toimus 2017. a. Jūrmalas, Lätis. Selle festivalil toimus Balti riikide harrastusteatrite vahel lavastajate vahetus. Eesti esindasid lavastajad Kalev Kudu (Tartu Üliõpilasteater) ja Tiit Alte (Teater KaRakTer). Välislavastajaga said töötada Salme vallateater (Saaremaalt) ja Teater KaRakter (Rakverest).
 • VII teatrifestival “BaltiRamp” toimus 2019. a. Kretingas, Leedus. Festival oli pühendatud esimesele leedukeelsele etendusele – Antanas ja Juozas Vilkutaitise (kes kasutasid pseudonüümi Keturakis) “Ameerika saunas” (tõlkija Tiiu Sandrak). Näidend esietendus Palangas 20.08.1899. 2019. aasta festivalil oli näidend jaotatud erinevate riikide harrastusteatrite vahel. Eestit esindas selles koostööprojektis Seasaare Teater Viljandist.
  Teine festivali teema oli klassikaline omadramaturgia.
  Eestit esindas Jõelähtme LavaGrupp koos Wäikese Tantsu Teater Meriga tuues lavale Oskar Lutsu loomingu.
 • VIII teatrifestival “BaltiRamp” toimus 2021. a. Viljandis, Eestis.
 • IX teatrifestival “BaltiRamp” toimus 2023. a. Jelgavas, Lätis. Fookuses oli läti dramaturgia.