Skip to content Skip to footer

Sündmused/festivalid

Eesti harrastusteater elab oma loomingulist elu nii külades, väikelinnades, kui Tartus ja Tallinnas. Samuti tehakse omavahel regionaalset koostööd. Toimuvad maakondlikud teatripäevad. Sündmuste korraldamisel teevad tänaseks koostööd Jõgevamaa ja Tartumaa. Kagu-Eesti teatrifestival toob kokku Põlvamaa, Võrumaa ja Valgamaa. Provintsiteatripäevad ühendavad nelja maakonda: Saaremaa, Hiiumaa, Läänemaa ja Pärnumaa.

Teatritegemise eesmärgiks on tegijate loovvõimete arendamine ja oma kohaliku kultuurielu elavdamine. Teatritegijad on aktiivsed inimesed, kelle eestvedamisel on rajatud külade, seltsimajade ja maarahvamajade juurde näitemänguringe ja külateatreid. Näitemängutraditsioon on Eestis rohkem kui sajandipikkune.

Enne taasiseseisvumist toimusid erinevad harrastusteatri ülevaatused (nii piirkondlikud kui ka regionaalsed). Alates 90ndatest hakkasid toimuma muutused, mis on kujundanud tänaseid harrastusteatri valdkonna festivalide ja teatrisündmuste traditsioone. Tänaseks on harrastusteatrimaailma rikastamas harrastusteatrite riigifestival, külateatrite festival, lühilavastuste festival, monolavastuste festival ja nukuteatrite festival. Tähtsal kohal nende sündmuste toimumisel on geograafiline haare. Sündmused ei ole seotud ühe kindla paigaga vaid liiguvad mööda Eestimaa kauneid paiku.
Harrastusteatrite sündmuste hulgas on täna väärikal kohal ka kõik kooliteatritega seotud festivalid ja projektid.

Eesti Harrastusteatrite Liit korraldab:
1. Harrastusteatrite riigifestivali (festival toimub iga kahe aasta tagant). Festivali korraldatakse 1998. aastast.
Igal aastal:
2. Külateatrite festivali. Festivali korraldatakse 2001. aastast.
3. „Kooliteater“ kooliteatrite riigifestivali kolmele vanuseastmele (gümnaasium, põhikool, algklassid). Festivali korraldatakse 1982. aastast.
4. Õpilasetlejate riigikonkurssi. Konkurssi korraldatakse 1991. aastast.
5. Lühilavastuste festivali LOOMELEND. Festivali korraldatakse 2017. aastast.
6. Kooliteatrite kirjanduslikku teatriprojekti. Kirjanduslikku teatriprojekti korraldatakse 1996. aastast.
7. Harrastusteatrite suvekooli. Suvekooli korraldatakse 2002. aastast.

 

Lisaks neile on varasemalt toimunud ning toimuvad järgnevad üle-eestilised harrastusteatreid koondavad festivalid:

  • 90ndate aastate alguses toimusid erinevad harrastusteatrite festivalid Otepääl ja Haapsalus.
  • 1991 aastal toimus festival nimega „Väike lavade festival“ Haapsalus.
  • 1997 aastal toimus esimene nukuteatrite rahvusvaheline festival „Teater Kohvris“ Viljandis. Korraldaja Viljandi Nukuteater –  Altmar Looris ja Vilma Ilves. Festivalitraditsioon kestab tänapäevani.
  • 2011 aastal toimus esimene monolavastuste festival Monomaania Elvas. Korraldaja LendTeater ja Aire Pajur. Festivalitraditsioon kestab tänapäevani.