Skip to content Skip to footer

Kooliteatrite festivalid

 

“KOOLITEATER . . .”

Idee teatrifestivali korraldamiseks tekkis 1981. aastal ühel isetegevuse ülevaatusel. Esimene õpilaste teatrifestival toimus 1982. aastal Rakveres Valdur Liivi ja Maret Oomeri eestvedamisel. Selleks, et täpsemalt määratleda, millega on tegemist, sai festival nimeks Kooliteater 1982, Rakvere. Sellist nimekuju kannab festival tänapäevani. Esimesest festivalist võttis osa 11 gruppi. Programmis oli teatri- ja tsirkuseetendusi, aga ka luulekavasid. Kuna festivalist osa võtta soovijate arv kasvas kiiresti, siis alates 1990. aastast hakati korraldama eraldi festivale keskastmele (5.-9.kl) ja keskkooli õpilastele. Alates 2002. aastast toimub igal aastal ka algklasside festival.

Riigifestivalidest saavad osa võtta kõikide maakondade ning Tallinna ja Tartu esindajad. Kooliteatrite riigifestivalid toimuvad igal aastal erinevates Eestimaa paikades. Selleks, et valikuid teha, korraldatakse eelnevalt maakondlikke teatripäevi või festivale, mis on kõikjal väga populaarsed ja põnevad. Tänu nendele kohalikele teatripäevadele on kooliteatrite süsteem väga avatud ja laiapinnaline. Kõigile on võimalus antud.

 

2017. aasta kevadel valiti juba 36 aastat tegutsenud Eesti Kooliteatrile oma märk, mis ühendab kõiki kooliteatreid, hoolimata nende vanuseastmest. “Koolisümbolina on pliiats targa ja puhta joone tõmbaja. Kui talle silmad ja suu pähe teha, tekib talle individuaalsus, julgus ja tundlikkus. Kui küsida, mida kooliteater minule tähendab, siis just neid kolme isikuomadust, mida lavalolek noortele õpetab,” rääkis uue märgi autor Valter Uusberg sellest, mida märk sümboliseerib.

“Olen kooliteatriga lähedalt seotud, sest juhendan Riinimanda Teatri truppi abikaasa samanimelise kooristuudio juures ning seetõttu tunduski turvaline hakata ideid visandama. Graafilisel disainil on aga oma vormikeel ja märgi valdkonna hea tundmine ei taga veel tulemust. Pidin ideid kümneid kordi läbi joonistama, et napi vormini jõuda. Elan Raplas ja töötan Pelgulinnas ning tööle ja tagasi sõidan rongiga, Elronis on hea joonistada. Kui paari asjaga rahule jäin, siis näitasin ka poeg Ukule. Tema panigi näpu pliiatsiga variandile ja õhutas sellega edasi tegelema. Pean teda idee kaasautoriks,” selgitas Uusberg võidutöö kavandi sündi.

2010. aastal valmis kooliteatrite festivali 30. juubeliks raamat “Eesti kooliteater. 30 aastat festivale”. Autor Rait Avestik.
Soovi korral on võimalik raamatut Eesti Harrastusteatrite Liidu büroost osta. Selleks andke märku aadressil: harrastusteatriteliit@gmail.com.